• school2.png
  • sdRed_Church1.jpg
  • snow1.jpg
  • village1.jpg

Ο σύλλογος «Φίλοι Αρχαιολογικού Μουσείου και Μνημείων Άρτας» συμμετείχε μαζί με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας, στην εκδήλωση που διοργάνωσε το Γυμνάσιο Βουργαρελίου Άρτας, ανταποκρινόμενος σε σχετική πρόσκληση του Διευθυντή του, κ. Γ. Γκαρτζώνη. Στο σχολείο ο εορταστικός στολισμός, η ζεστή υποδοχή και το επιβλητικό ορεινό τοπίο με το χιόνι στην κορυφή του βουνού, δημιουργούσαν μια μοναδική Χριστουγεννιάτικη χειμερινή ατμόσφαιρα, που δύσκολα περιγράφεται με λόγια.
Το Βουργαρέλι με το σύνολο των μνημείων που έχουν διασωθεί από παλιότερες εποχές αποτελεί ένα μεγάλο σχολείο ιστορίας, αισθητικής και πολιτισμού. Η Κόκκινη Εκκλησιά, το μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου, τα σπουδαία ιστορικά γεγονότα που τα συνοδεύουν, μας αποδεικνύουν το μεγαλείο των ανθρώπων που κατοικούσαν εκεί. Μας βοηθούν να γνωρίσουμε το παρελθόν και τις ρίζες μας. Η αρχιτεκτονική τους και η αρμονική σύνδεση των υλικών και των χρωμάτων τους με το φυσικό περιβάλλον, καλλιεργούν την αισθητική μας. Αποτελούν ταυτόχρονα τους θεματοφύλακες της ιστορίας και των αξιών. Όσο καλύτερα γνωρίζουμε τα μνημεία, τόσο τα προσεγγίζουμε βιωματικά και μας ενδιαφέρει να φροντίζουμε για την προστασία τους. Χαιρόμαστε με την αισθητική τους ανωτερότητα, καταλαβαίνουμε καλύτερα την ιστορία του τόπου μας, διαμορφώνουμε την πολιτιστική και εθνική μας συνείδηση. Είναι εντυπωσιακό ότι οι εκκλησίες που εμείς σήμερα εκκλησιαζόμαστε, μοιραζόμαστε τις χαρές και τις λύπες μας με τους φίλους και συγγενείς, είναι οι λατρευτικοί χώροι που οι προγονοί μας ενεργούσαν με ανάλογο τρόπο.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο ιερέας του Ιερού ναού Αγίου Νικολάου Βουργαρελίου πατήρ Κ. Ψωράκης, ο Δήμαρχος του Δήμου Κεντρικών Τζουμέρκων κος Χ. Χασιάκος, ο Αντιδήμαρχος κος Γ. Στασινός, η υπεύθυνη κοινωνικής υπηρεσίας και πρόνοιας Δήμου κα Χ. Βρατσίστα, η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕΚΕΣ Ηπείρου κα Θ. Μπισκανάκη, οι διδάσκοντες και οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου Βουργαρελίου, ενώ χαιρετισμό απέστειλε η Διευθύντρια της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Άρτας, κα Π. Χαμπηλομάτη.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε εισήγηση από τον κο Δ. Γιαννούλη, Αναπληρωτή Καθηγητή Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Βελλάς Ιωαννίνων, με τίτλο «Πτυχές ιστορίας και πολιτισμού της περιοχής του Βουργαρελίου Άρτας», ο οποίος είναι μέλος του συλλόγου. Ομιλίες πραγματοποίησαν επίσης, ο Αρχαιολόγος κος Ι. Κωτσοκώστας και η συντηρήτρια κα Ε. Γεωργίου της Εφορείας Αρχαιοτήτων Άρτας, σχετικά με την Κόκκινη Εκκλησιά και τη μονή Αγίου Γεωργίου και τις πρόσφατες εργασίες συντήρησης των τοιχογραφιών της Κόκκινης Εκκλησιάς. Στο τέλος της εκδήλωσης η Πρόεδρος του ΔΣ του συλλόγου κα Κ. Νικολάου και το Μέλος του ΔΣ κα Ν. Στούκα παρέδωσαν στο Διευθυντή του Γυμνασίου Βουργαρελίου τρεις φωτογραφίες μνημείων της Άρτας, δωρεά του συλλόγου προς το σχολείο. Οι απεικονίσεις αφορούσαν το Γεφύρι της Άρτας, την Παναγία Παρηγορήτισσα και την Κόκκινη Εκκλησιά, και συνοδεύτηκαν με την ευχή, η συμβολική αυτή κίνηση να γίνει ένα παράδειγμα προς μίμηση και όλα τα σχολεία του νομού Άρτας να αποκτήσουν φωτογραφίες και εικόνες μνημείων της περιοχής μας.